30.10.2022

Poslední říjnovou noc se opona mezi světem živých a zesnulých pootevře a svět oslaví tradiční anglosaský svátek Halloween, jehož kořeny sahají až za hranice našeho letopočtu. I když v Česku asi rýmovačku koledníků „koledu nebo něco provedu“ často neuslyšíte, určitě si nezapomeňte alespoň vydlabat strašidelnou dýní, která dle legendy ochrání váš domov před zlými duchy. A pokud budete chtít být opravdu kreativní, máme pro vás tip, jak potěšit v tento sváteční den zejména děti či mlsné tatínky nebo dědečky. Připravte jim halloweenské cupcaky ze špaldové mouky s mascarpone s oranžovou potravinářkou barvou a čokoládovými pavučinami a dopřejte jim strašidelnou svačinku.

Halloween, Samhain, Dušičky
Halloween je prastarý keltský svátek, který připadá na poslední říjnový den, tedy na konec léta a začátek keltského nového roku tzv. Samhain. Jeho kořeny sahají až do doby před naším letopočtem. Tento tajemstvími opředený večer odhrnoval oponu mezi světem živých a mrtvých. Staří keltové v tuto dobu připravovali oltáře a svítilnami z vydlabaných řep svítili svým zesnulým předkům na cestě domů i zpět do podsvětí. Lidé se převlékali do starých hadrů a malovali si obličeje, aby se ochránili před zlými duchy. Dnes se místo řepy vyřezávají dýně a lidé si místo hadrů oblékají masky a tvoří strašidelné make-upy. Tradiční Halloween vznikl v Irsku a ve Skotsku a odehrával se v předvečer Svátku všech svatých (All Hallow´s Eve), a proto se slaví zejména v anglosaských zemích. V našich končinách má hlubší tradici spíše Svátek Všech Svatých, lidově řečený Dušičky, které připadají na druhý listopadový den. V tento den rodiny uctívají své zemřelé zapálením svíček či květinami.

Není špalda jako špalda
Stejně jako je Samhain prastarý svátek, je i špalda prastarý druh pšenice. Tato pšenice není šlechtěná a zachovává si vysoký obsah minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Mouka z ní je vzácná, protože pěstování je náročnější a vypěstuje se jí méně než pšenice seté, která se používá na výrobu klasické pšeničné mouky. Čemuž odpovídá i její cena. V českých obchodech je však možné najít i balení, v nichž je místo mouky špaldové běžná pšeničná, nebo je doplněna o pravou špaldovou mouku jen zčásti. Proto je potřeba dát si při výběru pozor. Do doby, než budou i pro špaldovou mouku platit podobná pravidla jako například pro šunku a jiné masové výrobky, můžete se orientovat alespoň zčásti podle obalu. Pokud na něm výrobce uvádí informaci o přítomnosti genomu pšenice seté, je pravděpodobné, že balení nebude obsahovat pouze kvalitní nešlechtěnou špaldu. Dalším vodítkem je cena výrobku. Špalda je totiž cenná surovina právě z důvodu své nešlechtěnosti, protože jen tak si zachová své původní vlastnosti. Šlechtěním tyto vlastnosti ztrácí a přibližuje se běžné pšenici seté. Naším tipem jsou špaldové mouky tradiční značky Babiččina volba, která má ve svém portfoliu dvě – hladkou a celozrnnou. Obě procházejí přísným testováním v nezávislé certifikované odborné laboratoři a při jejich posledním testování bylo naměřeno množství pšenice špaldy na úrovni více než 95 %, což je aktuálně maximální možné detekovatelné množství.
Ingredience na 12 halloweenských cupcaků:
Základ – muffiny:
• 2 vejce
• 80 g krupicového cukru
• 150 ml plnotučného mléka
• 60 g zchladlého rozpuštěného másla
• 1 citron
• 250 g hladké špaldové mouky Babiččina volba
• 1,5 lžičky kypřicího prášku
Krém:
• 250 g mascarpone
• 200 ml smetany ke šlehání
• 100 g moučkového cukru s vanilkou
• přírodní potravinářská barva oranžová
Pavučiny:
• 1 tabulka hořké čokolády
Dále budete potřebovat – zdobicí sáček s hvězdicovou špičkou, zdobicí sáček na polevu, košíčky na muffiny, pečicí papír.

Postup
Připravte si formu na muffiny a vyskládejte do ní papírové košíčky. Předehřejte troubu na 170 °C. Prošlehejte vejce s cukrem do nadýchané pěny. Postupně přidávejte mléko, zchladlé máslo a citronovou kůru a zašlehejte do hladkého krému. Stranou promíchejte mouku s práškem do pečiva a po lžicích celou směs přisypávejte do těsta.
Košíčky plňte ze dvou třetin a snažte se mít všude stejné množství těsta. Pečte je pomalu uprostřed trouby zhruba 22–25 min. Po upečení nechte muffiny zcela vychladnout.

Na zdobení si nachystejte pavučinky. Stačí nalámat hořkou čokoládu do sáčku a nechat rozpustit ve vodní lázni. Poté ustřihněte sáčku špičku a kreslete na pečicí papír různé pavučinky. Pro dokonalé zatuhnutí vložte i s pečicím papírem do mrazáku.
Nyní připravte krém: vyšlehejte smetanu ke šlehání s cukrem a postupně přidávejte mascarpone. Až dohladka vyšlehaný krém dobarvujte práškovou nebo tekutou potravinářskou barvou do sytě oranžové. Zdobte sáčkem s širokou hvězdicovou špičkou a dokončete pavučinkami.
Video recept naleznete zde.


Ohodnoťte tento recept:


Teetravel - Váš golfový svět na dlani