18.06.2024

Sváteční červencové dny tradičně využíváme pro chvíle odpočinku, ale i výletování. Letos vychází první z nich na pátek, takže před sebou máme prodloužený víkend. Anytime přináší několik tipů, kam vyrazit.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, 5. – 6. července

Nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem jako MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu. Festival představí každoročně na 200 filmů z celého světa a pravidelně se na něm objevují slavní a významní filmoví tvůrci. MFF Karlovy Vary je určen laické i odborné veřejnosti a nabízí svým návštěvníkům pečlivě koncipovaný program, kvalitní zázemí a široký servis služeb. Zajeďte na filmy, ale i za dalším programem do tohoto malebného lázeňského města. Vyrazit můžete na samotný závěr festivalu, který nabízí kromě filmů i bohatý doprovodný program. Například v KVIFF.TV Parku můžete sledovat rozhovory s festivalovými hosty či speciální programy mnoha typů. Noční hodiny jsou v režii DJs a muzice. V pátek 5. 7. zahrají například DJ Lumiere nebo Malalata, jež je synonymem pro jedinečnou fúzi balkánských beatů, cikánské muziky, mexické cumbie a karibského reggae. Dvojice slovenských DJs spojuje tyto rytmy do osobitých setů, které navíc doplňuje o nespoutanou a nakažlivě energickou performance. V sobotu pak vystoupí DJs Tim Otis, Manio či Roxtar.

Bitva u Znojma, 6. července

Pro milovníky historie je připravena rekonstrukce bitvy v Dobšicích u Znojma, a to v sobotu od 14 hodin. Po bitvě u Slavkova (1805) a před bitvou u Chlumce (1813) jde o druhou ze tří velkých napoleonských bitev svedených na současném území České republiky. Armády vyrazí po 11 hodině pochodem do prostoru lesoparku u Dobšic. Zde budou probíhat přípravy na bitvu a následně ve 14 hodin zde proběhne bitevní střet. Ten vám představí našeho hrdinu Jana Prokeše i jeho přítele a spolubojovníky. Zažijete na vlastní kůži malou část jeho vojenského života, jeho pocity, myšlenky. Mezi hlavní cíle připravovaného programu patří na prvním místě dále přispět k vyvracení zažitého mýtu o bitvě u Znojma, která je v běžném pojetí světových dějin, a i z pohledu mnoha specializovaných historiků, vykládána ve stínu velké bitvy u Wagramu (5. – 6. července 1809) jako nepříliš významná. Přitom právě tato bitva s konečnou platností ukončila válku, a teprve u Znojma byla definitivně poražena od Wagramu v dobrém pořádku ustupující rakouská armáda.

Bezděkovský Levandulový festival 2024, Olomoucko, 5. – 6. července

Dva dny plné zábavy, výborného jídla, hudby, a to vše u rozkvetlého levandulového pole, kde zapomenete na všechny starosti a strávíte čas se svými nejbližšími. V programu si najdou své děti, dospělí i prarodiče. Tradice zůstávají, a proto letošní osmý ročník Levandulového festivalu bude opět moderovat Vladimír Kořen z pořadu Zázraky přírody v České televizi. O hudební koncerty nebude nouze, vystoupí O5 a Radeček, Pavel Callta, Petra Janů, Stracené ráj a další. Na pódiu proběhne také cooking show s ochutnávkou. V přímém přenosu uvidíte vaření s levandulí. Zajímavosti a příběhy ze světa hospodaření na farmách a statcích se dozvíte během rozhovorů se zajímavými hosty. Pro milovníky levandule jsou připraveny komentované prohlídky statku, focení v levandulovém poli, levandulová stezka, krámeček s levandulovými produkty a galerií a všude přítomná vůně levandule. Levanduli můžete vychutnávat nejen relaxem přímo mezi voňavými řádky, ale také svými chuťovými pohárky v podobě levandulové limonády, levandulového vína, levandulové klobásy, levandulového cideru, makronek nebo levandulové kávy. Na památku si můžete odnést levandulovou sazeničku, levandulové tričko nebo jiné upomínkové předměty.

Vysočina Fest Amfiteátr Jihlava, 5. – 7. července

Vysočina Fest 2024 je multižánrový hudební festival zaměřeny na pop, punk, rock, rap a hip-hop a další styly. Vystoupí plno kapel a interpretů z ČR nebo SR. Multižánrový kulturní festival Vysočina Fest rok od roku roste a už má za sebou devět ročníků, a řadí se tak mezi velké letní festivaly v České republice. Letos slaví jubilejní 10. ročník. Letos nebude chybět spojení s kapelou Kabát, Divokej Bill, Tři Sestry, Horkýže slíže. Na hlavním pódiu se představí také vítězka Ceny Anděl Anna K. Dalšími z mnoha potvrzených interpretů je třeba i Tomáš Klus, Pokáč, Walda Gang a další. V rapové, hip-hopové a dance části vystoupí například na nestárnoucí PSH, Earth, Redzed, Ektor, Marpo a Troublegang, Ben Cristovao, Paulie Garand, Yzomandias a také vítěze Ceny Anděl MC Geye.

Výlet si můžete užít i v případě, že nemáte vlastní auto. Lze zvolit příjemnou variantu v podobě zapůjčení sdíleného moderního vozu s klimatizací od Anytime carsharing. Zde si v aplikaci stažené do mobilního telefonu můžete vybrat nejbližší zaparkovaný vůz včetně kombíků, kam pohodlně naskládáte i větší partu lidí, a vyrazit na výlet okamžitě. Na léto jsou navíc připraveny speciální tarify. Ať už plánujete jet na vodu či na prodloužený víkend na chalupu či na hory, je ideální například třídenní tarif. Stejně tak, pokud se chystáte karlovarský filmový festival, auta Anytime vás spolehlivě dovezou do cílové destinace. Tento ani týdenní tarif nemusíte nutně omezit na území ČR, vydat se můžete také například za německé, polské i slovenské hranice.

Šebík

Zdroj, foto: ASPEN


Teetravel - Váš golfový svět na dlani