21.10.2019

Robotická stopařka Matylda vyrazila loni 31. října 2018 na cestu z Jablonce do Pelhřimova. Jejím cílem bylo tamní muzeum rekordů a kuriozit. Za svou cestu si jako první úspěšný robotický stopař zasloužila zápis do knihy rekordů.

S netradičním stopařem se mohli řidiči na českých silnicích setkat loni v listopadu. Robot o velikosti malého dítěte vznikl v dílně OpenTechLab Jablonec nad Nisou a měl sloužit k výuce robotiky. Robot se na své 1718 kilometrů dlouhé cestě dokázal o sebe postarat sám. Má totiž naprogramováno zcela autonomní chování. Dokáže sám chodit, přecvičovat, a například posloužit i jako hlídací pes.

Na platformě Webnode její tvůrci vytvořili web robot-matylda.webnode.cz, kde mohli fanoušci Matyldu živě sledovat. „Příběh Matyldy je natolik zajímavý a unikátní, že by byla škoda fanouškům nepřinášet živé informace o její cestě. Matylda má potenciál sdružovat lidi, nadšence i kolemjedoucí, a to nejen na webu, ale i v obyčejném offline životě,“ říká Slawomír Jakub Budziak, Chief Customer Officer ve společnosti Webnode. „Jsme rádi, že jakožto firma, která se specializuje na tvorby webů, jsme mohli být partnerem tohoto projektu.“

Matylda je open-source robot, tedy výtvor, který je otevřen dalším vývojářům k úpravám a vylepšením. Na stránkách Webnode je k dispozici kompletní návod, jak si na 3D tiskárně vytisknout a následně sestrojit vlastní Matyldu. Vznikl zde komunitní web pro sdílení zkušeností, poznatků a MATYLDÍCH programů. Pokud se stanete členem Matyldí komunity, máte možnost sdílet s ostatními své zkušenosti, programy i gadgety, pomáhat začátečníkům, ale i nechat si poradit od zkušenějších. Pokud máte vlastní nápad na projekt, můžete vyzkoušet také šablony Webnode. Založení webu na šablonách Webnode je jednoduché a vytvoříte ho v podstatě několika jednoduchými kroky. Se stránkami můžete začít v bezplatné verzi, která má omezení prostoru na 100 MB.

Matyldu si můžete prohlédnout v muzeu kuriozit v Pelhřimově. Pokud navštívíte letošní ročník českého DevFestu, nenechte si ujít přednášku tvůrce robota Matyldy Michala Seidla. Robotí autostop bude rozhodně zajímavý.

O Webnode

Společnost Webnode je na českém trhu od roku 2008. Dnes za jejím chodem stojí více než 100 lidí, kteří se starají o bezproblémovou činnost všech stránek. Webnode nabízí vlastní doménu, hosting a množství moderních a stylových šablon, které si podle své potřeby přizpůsobí každý uživatel sám. Jediné, co potřebujete, je připojení k internetu. Díky jednoduchému uživatelskému prostředí si můžete svojí osobní stránku, internetový obchod anebo firemní prezentaci vytvořit i z pohodlí domova. V Česku na této platformě funguje přibližně 2,9 milionů webových stránek. V roce 2018 jich přibylo přibližně 200 tisíc. Více informací najdete na www.webnode.cz.


Teetravel - Váš golfový svět na dlani