24.04.2024

Český výrobce her a hraček z Nového Veselí, společnost EFKO-karton, s. r. o., právě uvádí ve spolupráci s firmou Betexa novou řadu unikátních vzdělávacích her pro batolata s názvem „KukiKuk“. Autorem edice je zkušený autor her Tomáš Bělka, který při jejich tvorbě spolupracoval s pedagogy a dětskými psychology. Hry jsou navrženy s ohledem na potřeby a schopnosti kojenců i batolat a uspokojují požadavek trhu v segmentu kvalitních her pro nejmenší. Autorkou moderních kreseb, které provází celou řadu, je ilustrátorka Ema Sazama. Každá z dvanácti her obsahuje kvalitně zpracované silné dílky navržené tak, aby skvěle padly do malých ručiček. V nabídce naleznete kontrastní karty pro miminka, lota, pexesa, puzzle a další hry vytvořené na míru batolatům. Výrobky jsou kompletně vyrobeny v České republice v režimu normy FSC®.

„Mnoho maminek se mě na akcích a workshopech často ptalo na pěkné vzdělávací hry pro nejmenší děti, ty jim v sortimentu chyběly. Zde je naše odpověď. Vytvořili jsme unikátní edici her pro batolata a předškoláky KukiKuk. Podařilo se nám sestavit nadšený tým tvůrců a pevně věřím, že se toto nadšení podaří přenést i na děti a jejich rodiče. Pro malé děti jsou velmi vhodné hry a pomůcky s velkými dílky. Toto jsme měli na paměti při vývoji her, a také jsme to zdůraznili v názvech her jako například Véééliké Pexeso. Tvorbou a konzultací s odborníky jsem trávil stovky hodin. Hodně nápomocné mi bylo i zkušené vývojové oddělení firmy EFKO a jejich technologové a designéři,“ uvádí ke vzniku nové edice autor her Tomáš Bělka.
„To, že je třeba se dětem dostatečně věnovat, není nic nového pod sluncem. Ale ne každý z nás je dětským psychologem, aby dětem předkládal pouze takové hračky, na které právě stačí a prospívají jim. S mírnou nadsázkou můžeme použít příměr, že těžko bude vysokoškolákovi k jeho rozvoji platný slabikář, stejně jako prvňáčkovi odborná skripta. A podobně je to i s rozvojem miminek. Velkým pomocníkem nám rodičům pak jsou odborníky navržené speciální dětské hry, které reflektují schopnosti dětí dané věkové skupiny. A přesně tak je navržena řada KukiKuk. Na hrách rodiče ocení srozumitelné rady v jakém stádiu vývoje dítěte je použít. Můžeme tak spolu s dětmi smysluplně strávit společný čas a pozorovat jejich pokroky. Protože myslíme právě na děti, vyrobili jsme celou edici v režimu přísné normy FSC®. To zaručuje, že jsme použili materiály vyrobené pouze ze dřeva pocházejícího z udržitelně spravovaných lesů,“ vysvětluje majitel firmy EFKO, Miroslav Kotík.

„EFKO jako tradiční výrobce her a hraček, má dlouholetou tradici ve vývoji, výrobě a prodeji her speciálně navržených pro předškoláky. V našem sortimentu jsme ale měli pro nejmenší děti omezenou nabídku. Chtěli jsme lépe vyhovět potřebám moderních rodin, které se v mnohém liší od přístupů, které jsme běžně užívali v minulosti. V době, kdy je trh přesycen různými produkty, včetně těch z globálních online tržišť, je důležité, aby rodiče měli možnost vybrat si hračky, které jsou nejen zábavné, ale také edukativní a bezpečné. Právě proto vznikla tako unikátní řada edukativních her pro kojence a batolata. Takto malé děti dlouho neudrží pozornost u jedné hry. Proto máme hry na různá témata. Střídáním her rodiče děti vždy spolehlivě nejen zabaví, ale smysluplně rozvíjí. Součástí každého balení jsou návody pro rodiče, které jim ukazují, jaké aktivity s hračkami jsou pro rozvoj jejich dětí nejlepší,“ sdělila Alena Trávníčková, obchodní ředitelka firmy EFKO.
V prvních měsících života mají kojenci omezenou schopnost vidět barvy a detaily. Jejich oči jsou přitahovány jen k vysokému kontrastu, který jim pomáhá rozlišovat objekty ve svém zorném poli. V tomto vývojovém stádiu můžeme rozvíjet jejich zrak a paměť takzvanými kontrastními obrázky. Ty jsou založeny na zobrazení velmi jednoduchých a zřetelných tvarů. Učí děti fixovat zrak a rozeznávat základní obrysy. Tuto dovednost trénuje novinka z nové řady her KukiKuk „Kontrastní karty pro miminka“. Rodič dítěti ukazuje tyto velké obrázky a dává mu tím první impulsy k vizuálnímu pochopení světa kolem sebe. Hra se stane stavebním kamenem pro všechny budoucí učební procesy.
S věkem rostou nároky
Rozvoj mentálních schopností batolat žádá jiné impulzy než u kojenců. V tomto vývojovém stádiu je třeba zaměřit se na trénink paměti, řešení problémů, zpracování informací a rozvoj hrubé i jemné motoriky. I v tomto případě hrají nezastupitelnou roli kvalitní speciálně navržené hry. Ty umožňují dětem objevovat a učit se v bezpečném prostředí. Pro tuto věkovou skupinu je určeno více než deset dalších her a skládaček nové značky KukiKuk. Jejich unikátnost spočívá ve velikosti herních komponentů i zpracování jednotlivých titulů, které vyplňují chybějící segment kvalitních her pro batolata. Najdeme zde pexesa, skládačky, puzzle, loto hry a podobně.

Ilustrátorka Ema Sazama vtiskla hrám svěží hravou podobu a barevnost. O svém zapojení do projektu uvedla: „Od roku 2023 spolupracuji na nové sérii her KikiKuk, a to nejen proto, že je to pro mě příležitost tvořit s lehkostí a fantazií, ale protože jsem také máma. A tyto hry jsou přesně to, co chci dopřát mým dětem – rozvoj i zábavu. Hry KikiKuk jsou skvělou kombinací pestrosti, veselého dovádění, ale i soustředění a kvalitního zpracování. Určitě by v pokojíčku vašich dětí neměly chybět“.
„Velké karty, vyrobené z odolného materiálu, podporují rozvoj jemné i hrubé motoriky. Použití přirozených barev je optimální pro podporu vizuálního vnímání u malých dětí. Velmi zdařilá je volba námětů – poznávání světa formou her je pro děti ideálním pedagogickým prostředkem. Nicméně, nejdůležitějším prvkem je společná hra rodiče a dítěte, která posiluje jejich vzájemný vztah, podněcuje fantazii a posiluje rodinné pouto,“ objasňuje pozitiva nové edice her Mgr. Kristýna Jiráková, speciální pedagožka, která stála u zrodu edukativních kartiček.
Kartičky, žetony a veškeré dílky řady KukiKuk jsou vyrobeny z pevného 2 mm silného kašírovaného kartonu. Zabaleny jsou v kompaktních kvalitních krabicích. Již při pouhém potěžkání je patrné, že výrobce na materiálu opravdu nešetřil a pod víkem se ukrývají poctivé dílky. Rodiče nedávno narozených dětí ocení Kontrastní karty – Pro miminka. Tato sada obsahuje 24 velkých kontrastních obrázků a je ideálním prostředkem pro rozvoj zraku a pozornosti miminek. Jejich používání je plně podporováno odborníky a hodí se i pro starší děti s různými očními vadami.

Dopravní prostředky a domácí zvířata jsou tématem dvou vzdělávacích titulů pro malé dobrodruhy s názvem Pexeso Doprava a Pexeso Zvířátka na dvorku. Obě balení obsahuje další nápady pro inovativní využití karet.
Součástí edice je i Skládačka Veselá zvířátka, která umožňuje dětem sestavovat nepřeberné množství veselých kombinací zvířátek. Hra podporuje jemnou motoriku, kreativitu a představivost. Učí děti poznávat barvy i jednotlivá zvířata.
K dispozici jsou další dvě samostatně prodejné hry Loto. Obě obsahují hrací desky a kulaté žetony. Jsou zaměřené na rozvoj jemné motoriky a logiky. V první verzi lota Zvířecí pelíšky se malým hráčům představí zvířátka v jejich přirozeném životním prostředí. Druhá hra nese název Barevné stíny. Úkolem dětí je správně přiložit žeton s konkrétním zvířátkem na správný stín obsažený na hrací kartě.
V edici naleznou rodiče také pět samostatných produktů Puzzle. Slouží především k tréninku obrazotvornosti a motoriky „oko-ruka“. V prvním případě jde o skládačku, kde jsou hlavními hrdiny oblíbení Dinosauři. Největší složený dinosaurus měří 31 cm. Další originální puzzle mohou zájemci najít pod názvem Mláďata s mámou. Obsahují obrázky, z nichž lze sestavit šest samostatných zvířecích
rodinek. Puzzle DUO Kde bydlí zvířátka obsahuje dvojice karet s pohledy na ilustrovaná zvířátka z celého světa v jejich přirozeném prostředí. Puzzle TRIO Můj den se pro změnu zaměřuje na denní režim. Kartičky znázorňují děti připravené na různé činnosti, dále hračky a pomůcky. Poslední z řady puzzle se jmenuje Na výletě. Balení obsahuje 24 velkých dílků, ze kterých si děti sestaví obrázek plný příběhů o velikosti 68x47 centimetrů. Na rubové straně jsou navíc k vymalování obrysy zvířátek.
KukiKuk nezapomíná ani na dobře známou hru – Domino Zahrada. Jde o zábavné logické přiřazování velkých oboustranných kartiček. Děti při hře objevují nové předměty a učí se je pojmenovávat. Řadu KukiKuk lze zakoupit a bližší informace získat na webu výrobce www.kukikuk.cz

Hry lze zakoupit i ve vybraných hračkárnách. Ceny edukativních her začínají od 289 Kč.

Zdorj, foto: www.efko.cz


Teetravel - Váš golfový svět na dlani