21.09.2021

Jakmile rtuť teploměru začne klesat stále níž, houstnou ranní mlhy a prší čím dál víc, znamená to jediné – vládu nad časem přebírá Podzim. Chladivé počasí v nás ale vyvolává, krom hromady negativních pocitů, také chuť. Chuť na něco vydatného, rozhodně ne těžkého, a při tom příjemně hřejivého. S nástupem podzimu přirozeně měníme svůj jídelníček. Náš organismus v důsledku chladu vydává více energie, kterou je potřeba neustále doplňovat…

Podzim má spoustu půvabů, je zahalený do pestrých barev, stejně jako my se postupně zahalujeme do teplejších a teplejších kabátů, které také hrají všemi barvami. Utíkáme před nepříznivým počasím do vyhřátých místností a setkáváme se s přáteli u dobrého jídla a pití. Nastává tedy rušné období a s ním i příležitost předvést naše nejlepší kuchařské umění Podívejte se s námi na podzimní menu od našich expertů, které využívá sezónních potravin.

Doporučení výživového poradce:
„S nadcházejícím podzimem přichází ideální čas, jak se začít starat o své zdravější zažívaní. S podzimem nastává doba, kdy zavařujeme, fermentujeme, kvasíme a nakládáme zeleninu a ovoce, které jsme během léta nasbírali na svých zahrádkách. Mimochodem fermentace je jeden z nejstarších způsobů, jak uchovat potraviny přes zimní období a v nich zdraví prospěšné látky. Nacházíme se stále v době postcovidové a řešíme fungování našeho imunitního systému. Jedna z věcí, která výrazně ovlivňuje fungování imunitního systému, je schovaná v tlustém střevě – náš střevní mikrobiom, a o ten se musíme správně starat. Pro správné fungování střev a trávení je důležitá bakteriální diverzita a rovnováha. Čím víc druhů bakterií ve střevech máme, tím víc benefitů to přináší našemu zdraví, a naopak. Jak zvýšit počet prospěšných bakterií ve střevech? Nejjednodušší a nejúčinnější je zaměřit se na pestrou stravu bohatou na vlákninu, vitamíny a minerály, a k ní přidat prebiotika a probiotika. Fermentované potraviny, jako jsou například jogurty, kysané zelí nebo kefír, obsahují střevu prospěšné baterie zvané laktobacily. Tyto „zdravé“ bakterie snižují množství jejich choroboplodných brášků v našich střevech, a tím chrání naši trávicí soustavu před záněty či chronickými onemocněními. Jak podpořit střevní mikrobiom? Návod je jednoduchý. Přidejte do svého jídelníčku více vlákniny tedy ovoce a zeleniny, dále potravin bohatých na probiotika jako jsou kefíry a jogurty a nezapomeňte na zvlášť zdraví prospěšné fermentované potraviny,“ doporučuje výživový specialista Petr Havlíček.

Podzimní menu podle šéfkuchaře Ondry Slaniny
Pečený kozí sýr s rukolovým salátem s jablky a červenou řepou – recept od Ondřeje Slaniny
● 400 g kozího sýra
● sůl
● pepř
● olivový olej
● 100 g rukoly
● 1 ks jablka
● 1 ks vařená červená řepa
● 10 ml citrónové šťávy
● 10 ml olivového oleje
● 10 ml medu
● sůl
● pepř

Postup:
Nejdříve si připravíme zálivku na salát.Ke šťávě z půlky citronu přidáme med, olivový olej, sůl, pepř a metlou vyšleháme až budeme mít lehkou zálivku. Řepu a jablko nakrájíme na plátky, přidáme hrst rukoly a promícháme společně s připravenou zálivkou v misce. Na rozehřátou pánev vložíme kozí sýr, opepříme a pomalu ho opečeme z obou stran. Na připravený talíř dáme promíchaný a ochucený salát a na něj položíme opečený kozí sýr.
Tipy a triky:
„Červenou řepu si předem uvaříme nebo upečeme, má pak lepší a výraznější chuť“.
„Citron před krájením poválíme na prkénku je měkčí a lépe se z něho vymačká šťáva“.

Pomalu pečené kačeří prso s dýňovým pyré s restovanou červenou řepou a omáčkou z portského vína – recept od Ondřeje Slaniny

● 2 ks kačeří prsa
● hrst nasekaných bylinek (rozmarýn, tymián, oregano)
● sůl
● pepř
● 2 cl koňaku
● 600 g dýně hokaido
● 300 ml bílého vína
● 80 g másla
● sůl
● 200 g vařené červené řepy
● 20 g másla
● sůl
● hrst strouhaného křenu
● 300 ml portského červeného vína
● 100 g másla
● sůl

Dýňové pyré – recept od Ondřeje Slaniny

Dýni rozkrájíme na čtvrtky, lžící odstraníme vnitřní jádra a pak nakrájíme na kostičky. Do rozpáleného hrnce Ingenio vložíme na kostičky nakrájenou dýni, zalijeme bílým vínem, osolíme, promícháme a podusíme.
Mezitím si najemno nakrájíme bylinky (rozmarýn, tymián, oregano).
Kačeří (kachní) prsa si položíme na prkénko a kůži si nožem nařežeme. Takto připravená prsa ochutíme bylinkami, osolíme, opepříme, zakápneme trochou koňaku a zabalíme do pečícího papíru. Takto připravená kachní prsa vložíme do pánve Ingenio a dáme do trouby. Pečeme v troubě na 100 stupňů zhruba 25 minut.
K uvařené dýni přidáme trochu másla, pokud je potřeba ještě přisolíme a rozmixujeme na pyré. V pánvi necháme rozpustit máslo. V mezičase si nakrájíme červenou řepu na špalíčky nebo plátky, přidáme do pánve k máslu, osolíme a restujeme. Přidáme křen a promícháme.
Omáčku si připravíme tak, že portské vino nalejeme do pánve a svaříme, necháme zredukovat, následně přidáme na zjemnění máslo, osolíme a metlou vymícháme.
Maso vyndáme z trouby, vybalíme z pečícího papíru, vložíme do pánve, nejprve kůží dolů a opečeme. Opečené prso nakrájíme na plátky uvnitř by mělo být krásně růžové.
Servírování:
Na talíř dáme dýňové pyré, přidáme červenou řepu s křenem a navrch položíme plátky nakrájených kachních prsou a přelijeme omáčkou z portského vína.
Dozdobíme čerstvými bylinkami v našem případě pažitkou.
Tipy a triky:
“Tím, že pečeme kachní prsa v troubě a zabalené v pečícím papíru, maso zůstává krásně růžové a šťavnaté!”

Karamelizované hrušky s brusinkovo – skořicovým Cottage – recept od Ondřeje Slaniny


● 400 g hrušek
● 80 g cukru krupice
● 40 g másla
● půl deci bílého vína
● 3 snítky máty
● 200 g Cottage
● 50 g brusinek
● 2 skořicové cukry

Nejdříve si připravíme karamel. Do pánve dáme cukr a trochu másla, promícháme a necháme rozpouštět. Mezitím si nadrobno nasekáme lístky máty.
Hrušky zbavíme jádřince nakrájíme na čtvrtky, a přidáme do pánve ke karamelu. Přisypeme vlašské ořechy, promícháme a zalijeme bílým vínem. Povaříme, a nakonec zasypeme nakrájenou mátou, odstavíme. Do cottage sýru přidáme brusinky a skořici, vše důkladně promícháme. Na talíř naservírujeme čtvrtky hrušek, navrch dáme brusinkovo-skořicový cottage a přelijeme karamelem s ořechy. Dozdobíme snítkou máty.

TEFAL TIP
Nikdo z nás si nedovede představit svoji domácnost bez sady kvalitních pánví. Revoluční řada pánví TEFAL Unlimited vašemu vaření dodají skutečně nový rozměr. Nový nepřilnavý povrch Titanium Anti–Scratch, v porovnání s ostatními nepřilnavými povrchy značky Tefal, je až šestkrát odolnější proti poškrábání a dno je kompatibilní se všemi varnými deskami. Když pánev dosáhne ideální teploty pro smažení, indikátor Thermo–Signal, známé červené kolečko uprostřed pánve, nově v designu přesýpacích hodin, změní barvu a hodiny zmizí. Tím značí, že pánev dosáhla dokonalé teploty pro smažení. Dno Thermo–Fusion se extrémně rychle ohřívá a tím zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla k perfektnímu smažení. Díky nepřilnavému povrchu je vaření pohodlné a čištění velmi rychlé.
Nové řady pánví obsahují celou škálu velikostí a druhů: od palačinkové pánve pro skvělé snídaně, pánve pro přípravu steaků, až po pánev wok pro přípravu asijských delikates. Šikovní pomocníci, kteří by neměli chybět v žádné kuchyni. Nepřilnavé hrnce a pánve vám umožní vařit s minimálním množstvím tuku nebo úplně bez, aniž by se jídlo na pánvi přichytilo.

Doporučená cena od 999 – 1 699 korun / 37,90 – 59,90 EUR

www.tefal.cz

www.homeandcook.cz

Francouzská rodinná firma Groupe SEB, na českém trhu známá díky značkám Tefal, Rowenta či Krups, se v rámci svého projektu zavazuje k opravitelnosti výrobků po dobu 10 let ‒ to platí už pro celých 95 % produkce


Ohodnoťte tento recept:


Teetravel - Váš golfový svět na dlani